20.gs. beigu posms

1990. gads. "Vaidavas kausu" pirmo reizi Arvīda Levana vietā organizē viņa dēli Gundars un Mairis.
Bez citiem sportistiem „Vaidavas kausā” piedalās 7 starptautiskās klases sportisti: A.Siņicins, A.Ļedovskojs (viņam uzvara, kā arī tālākais lēciens, tāpat kā V. Gaušim – 32 metri), N.Dūčis, U.Odiņš, A.Krestinovs, A.Zorins, S.Kolodkins, Ā.Leoks, M.Levans.
Jurijs Kovgers – Latvijas čempions 500 cm3 klasē. Mairis Levans – Latvijas čempions 250 cm3 klasē. Apes motosporta  komandai Dienvidslāvijā – 5. vieta. Kopvērtējumā Eiropas kausā junioriem – 5. vieta.

1991. gads. ”Vaidavas kausā” uzvarētāji Normunds Dūčis (250 cm3), kā arī  igaunis Avo Leok - 125 cm3 junioriem.
Sacensības vēro vairāk nekā trīs tūkstoši skatītāju. Pasākumu  kuplināja „Jumpravas koncerts”, tradicionālā loterija.

1992.gads. "VK" 250 cm3 atkal uzvar Normunds Dūčis, aiz viņa Mairis Levans un Uldis Odiņš. 125 cm3 klasē uzvarēja Agris Ļitvinovs, tālākajās vietās Leons Kozlovklis un Jānis Kļaviņš.

1993.gads. VK 80 cm3 klasē uzvarētājs -  Andis Baldiņš (Valmiera). Līdz 250 cm3 klasē  uzvarētājs - Mairis Levans, aiz viņa Juri Ruul (igaunis, kurš pārstāvēja "Cīravu"), 3. vietā - V.gaušis (komanda "Gaušis un Co").

1994. gads. „Šogad sacensības sākās sestdien ar mototriālu. Tajā par uzvarētāju kļuva liepājnieks Raimonds Baltgalvis.(...) Neapšaubāmi lielāko interesi izraisīja 250 kubikcentimetru klases brauciens, jo šeit brauca arī abi apenieši Mairis Levans un Jurijs Kovgers....Tiesa, neko citu kā Apes motokrosistu dubultuzvaru, līdzjutēji jau arī nebija gaidījuši. (...) Toties blakusvāģu klasē dominēja igauņi”.
G. Levans: „Mums pirmoreiz Baltijā izdevās ieviest diferencētās starta naudas, atkarībā no sportistu meistarības no 10 līdz 50 lati. Mums bija arī vislielākais balvu fonds Baltijā – 5000 lati.(...) Bija arī sponsoru rekordskaits.(...) Vēl gribētu teikt paldies arī apkārtējo zemju īpašniekiem, kuri, kaut arī motokross radīja reālas neērtības, bija saprotoši un ļoti atsaucīgi. Āris Upenieks. „Malienas ziņas”, 1994.g.21.maijs.
Tātad, 1994. gada VK  uzvarētāji: 250 cm3- Mairis Levans, otrais - Jurijs Kovgers(abi divi -Apes sportisti), trešais - Raimonds Baltgalvis. 80 cm3 - Mārtiņš Fricis (Jāņmuiža).

1995. gads. Šajā gadā „Vaidavas kauss” kļūst īsti starptautisks, jo tajā piedalās sportisti ne vien no Latvijas un Igaunijas, bet arī no Beļģijas un Francijas. Krosu stipri pabojāja sliktie laika apstākļi – lietus. Toties lielāka kā iepriekš bija rajona firmu atsaucība. Sportiskajā ziņā gan augstāk par francūža Denya Tetelina 9. vietu gan rietumnieki netika. "Vaidavas kauss" bija arī viens no Latvijas čempionāta posmiem.
Par uzvarētāju  250 cm3 klasē negaidīti kļuva igaunis Juri Ruul, Avo Leokam otrā vieta. M. Levans – 5.v., J. Kovgers - 7. v. 50 cm3-Henri Prik (EE),80 cm3- Mārtiņš Fricis.
Pārtraukumā starp braucieniem muzicēja grupa „Linga”, kas sniedza koncertu arī iepriekšējā vakarā.

1995. gadā Apes motosportisti piedalījās Holandes atklātajā čempionātā 250 cm3 klasē. M.Levanam 19,. bet J.Kovgeram 21.vieta. Vēl viņi startēja arī Beļģijā un Francijā.

1996. gads. 60 cm3 klasē uzvarēja igauņi: Aigar Leok, aiz viņa – Edik Kuusk. 80cm3 klasē kopvērtējumā aiz uzvarētāja R. Baldiņa palika igaunis Juss Laanso, kuram bija neveiksmīgs otrais brauciens. Trešais – Lauris Freibergs. Ļoti spēcīgs sastāvs šajā „Vaidavas kausā” bija tieši solo klasēs.Taču sacīkšu „nagla”, neapšaubāmi, bija divu Baltijas labāko motokrosistu M.Levana un Avo Leoka divcīņa, ko par labu Mairim atrisināja tehniska kļūme ar Avo motociklu un 250 cm3 klasē 1.vietā Mairis Levans.
”Vairāk nekā 200 braucienus pēc kārtas Mairis ir nobraucis bez izstāšanās. Tas neapšaubāmi ir visai unikāls rezultāts, kur ir arī milzīgs motokluba „Ape” mehāniķa Viestura Kazaiņa nopelns”. Āris Upenieks, „Malienas ziņas”, 1996.g.23.maijs.

1996. gadā Api apmeklēja Vācijas motokrosa speciālisti, un atzinīgi novērtēja trases piemērotību pasaules čempionāta rīkošanai.

1997. gads. „Vaidavas kausā” 60 cm3 klasē, tāpat kā pērn, uzvarēja igaunis Aigars Leoks. Viņš startēja arī 80 cm klasē, zaudējot tikai galvastiesu garākajam igaunim Juss Laanso. Viens no pašiem jaunākajiem sportistiem šajās sacensībās bija Raivis Levans.
”Katrā ziņā vārds „Aigars Leoks” pēc gadiem desmit var izskanēt visā pasaulē. Diemžēl nākas secināt arī ko bēdīgu - tajā laikā latviešiem būs grūti konkurēt ar igauņiem...(...) Lielie motokrosisti startēja vienā kopīgā „barā”. Ā.Upenieks,, „Malienas Ziņas”, 24.05. 1997.
Kopvērtējums tika noteikts 125 + 259 +500 cm klasēs. Nestartējot Avo Leokam, uzvarēja Agris Ļitvinovs, otrais – M.Levans, trešais – J.Ruuls. J.Kovgeram nācās izstāties...

1998. gads. VK-25.  50 cm3 klasē startēja apenietis Matīss Karro - piektā un otrā vieta kopvērtējumā deva 4. vietu. Otrais – E.Siliņš, trešais – igaunis Martins Leoks. 60 cm klasē : Z.Šteinbergs, K.Baltgalvis, Taavi Nassar. 85 cm3 – pilnīga igauņu dominante: Tanel Leok, Edik Kuusk, Henri Remma.
Open klasē (bez Avo Leoka) – uzvarēja „ uzlecošā zvaigzne” Lauris Freibergs, 2. vietā A.Ļitvinovs, 3. v. – Mairis Levans.
Sacensības vēroja arī FIM inspektors Valters Andžels, kurš izstaigāja visu trasi un atzina, ka tā atbilst oficiālu starptautisko sacensību rīkošanas prasībām. Apes mototrase un veiksmīgā sacensību organizācija kļuva starptautiski atzīta, un līdz ar to bija iespējams jauns pakāpiens Apes motokrosa attīstībā - Eiropas čempoināta posms.

1999. gadā Apē  26. "Vaidavas kausa" ietvaros notika Eiropas čempionāta „A” zonas posms, kur startēja astoņu valstu motobraucēji. Pirmajās divās vietās – Dānijas  motosporta līderi Mikkels Kaprani (Michael Caprani) un Bo Vang, 3. vietā zviedrs Kalle Karlson. Mairim Levanam, startējot ar savainotu roku, 16. vieta.
Sacensībām noslēdzoties, „Vaidavas kausa” rīkotāji uzklausīja viennozīmīgu viesu atzinību par šo teicami noorganizēto pasākumu. Apmeklētāju skaits sasniedza četrus tūkstošus.

  • 2023-03-06